fbpx

Odpowiedzialność członka zarządu za szkodę. Za co odpowiada zarząd?

Odpowiedzialność członka zarządu za szkodę – za co odpowiada Zarząd

Pozew na 300 mln przeciwko członkom zarządu? Oczywiście, wydaje się kosmiczny. Ale czy jest możliwy?  

O odpowiedzialności członków zarządu pisałam już nie raz w swoich publikacjach, np. ciekawe treści znajdziesz w publikacji Czy zarząd spółki musi mieć Prezeską, Prezesa Zarządu?

Prawdopodobnie niewielu z nas, członkom zarządu, grozi pozew na tak duże pieniądze, ponieważ niewielu z nas zarządza tak dużymi spółkami, ale każdy z nas może być pozwany o odszkodowanie w wysokości stu tysięcy, dwustu tysięcy, czy kilku milionów. Dlaczego? Ze względu na odpowiedzialność członka zarządu za każdą swoją decyzję w zarządzie. na pewno nie pomoże członkowi zarządu następująca argumentacji, która wydaje się prawdopodobna w takiej sytuacji, na przykład:

Mam umowę o pracę, więc odpowiadam do 3 miesięcznego wynagrodzenia.

Mam świetną polisę D&O więc nic mi nie grozi.

Rada nadzorcza „klepnęła” nasze decyzje więc jesteśmy chronieni.

Co na to Sąd Najwyższy?

Ze względu na wykładnię zawartą w wyroku Sądu Najwyższego w roku 2014, stało się jasne, że przy podejmowaniu decyzji dotyczących prowadzenia spraw spółki członek zarządu na pewno powinien się kierować wyłącznie jej interesem. Oczywiście zawinione działania dokonane z przekroczeniem granic ryzyka gospodarczego są sprzeczne z interesem spółki i jako naruszające ogólny nakaz prowadzenia spraw spółki uzasadniają odpowiedzialność za działanie na szkodę. (tak: Wyrok SN z dnia 24 lipca 2014 r., II CSK 627/13).

Reasumując, krótka odpowiedź na pytanie: Za co odpowiada zarząd? Może wydawać się zaskakująca, ponieważ brzmi: za wszystko. I w zasadzie na tym mogłabym zakończyć tę publikację. Odpowiedzialność członka zarządu to nie teoria, to nie kwestia doktryny, prawników, ale przede wszystkim to Twoja kwestia.

Dlatego musisz się chronić i zabezpieczać, ponieważ pełnienie funkcji członka zarządu to nie tylko prestiż, ale także ogromna odpowiedzialność. Jest ona szczególna, ze względu na to, że członkowie zarządu odpowiadają prywatnym majątkiem za decyzje w zarządzie podczas, gdy na przykład odpowiedzialność prokurentów, którzy też reprezentują spółkę jest już zupełnie inna.

Praktyka dziś pokazuje jeszcze bardziej, że nieznajomość sposobów zabezpieczeń przyczynia się do kłopotów prawnych i finansowych członków zarządu. Bezsprzecznie potrzebują oni wsparcia ponieważ przepisy zakładają, że członek zarządu powinien znać się na wszystkim, na każdej dziedzinie prawa. Wynika to z tego, że członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za działanie/zaniechanie sprzeczne z PRAWEM. Zatem, niewątpliwie nie tylko odpowiadają wtedy, gdy naruszą przepisy k.s.h. Ponieważ jest oczywiste, że 

Masz prawo rozumieć prawo

Z tego względu, zapraszam Cię na moje szkolenie VOD dotyczące odpowiedzialności członka zarządu za szkodę. Przede wszystkim, opowiem, co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swoją pozycję w zarządzie. Przedstawię oczywiście sposoby na zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności członków zarządów. Bezsprzecznie przeprowadzę członków zarządów przez najważniejsze dla nich zagadnienia prawne. Przede wszystkim wyjaśnię,  jak zarządzać spółką nie narażając rodziny i majątku!

Podsumowując, nabędziesz kompetencje jak się chronić przed odpowiedzialnością, aby Twoja kadencja była skuteczna i bezpieczna. Już 24 marca 2021 specjalna edycja szkolenia dla członków zarządu Od powołania do odwołania

Bądź pierwszym z dziesięciu!

 KOD: 30OFF i uzyskaj 30% rabatu za wczesną rezerwację – Tylko 10 Kuponów Rabatowych! 

To będzie prawdziwa bomba merytoryczna

Jak widać doniesienia o 300 mln odszkodowaniach bezpośrednio od członków zarządów są rzeczywistością i trzeba się należycie zabezpieczyć, aby nie być w gronie tych, którzy za decyzje będą odpowiadać własnym majątkiem. Dlatego polecam Ci także VOD Odpowiedzialność członka zarządu za szkodę

28 lutego 2021

0 responses on "Odpowiedzialność członka zarządu za szkodę. Za co odpowiada zarząd?"

Leave a Message

Pakiet: Odpowiedzialność członka zarządu – 8 VOD

Odpowiedzialność członka zarządu – Pakiet 8 szkoleń VOD

W skład tego pakietu wchodzi aż 8 szkoleń VOD:

Odpowiedzialność członka zarządu za szkodę – cz.  1,  cz. 2 i cz. 3

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania i długi spółki- cz. 1 cz. 2 cz. 3

Odpowiedzialność karno-skarbowa członka zarządu

Odpowiedzialność wekslowa członka zarządu

Wejdź na linki powyżej i zobacz czego dowiesz się inwestując z te szkolenia połączone w pakiet.  


Prowadzący:

Monika Drab, radca prawny

Bartłomiej Achler, adwokat


Dla kogo jest ten pakiet szkoleń?

Polecamy szkolenia z tego pakietu szczególnie:

Członkom zarządów i rad nadzorczych spółek kapitałowych.

Osobom, które pracują na rzecz członków zarządu.

Osobom, które planują karierę członka zarządu.

Krótko mówiąc:

 


20 marca 2021
top